Diyetisyenler ulusal ve uluslararası düzeyde besin ve beslenme plan ve politikalarının oluşturulmasında etkin görev alan ve çalıştıkları birimde aldıkları göreve göre de Klinik Diyetisyen, Yönetici Diyetisyen, Poliklinik Diyetisyeni, Toplum Sağlığı Diyetisyeni, Danışman Diyetisyen, Eğitici Diyetisyen, Araştırmacı Diyetisyen, Nefroloji Diyetisyeni, Enteral ve Parenteral Beslenme Diyetisyeni, Diyabet Diyetisyeni, Besin Sanayi Diyetisyeni unvanlarını kullanan kişilerdir.

Beslenme ve diyet uzmanlarının toplum sağlığı açısından önemli görevleri vardır. Günümüzde genellikle zayıflama, kilo alma ya da farklı beslenme protokolleri için hazırlanan beslenme programlarının mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından profesyonelce hazırlanması gerekir. Ancak ne yazık ki sabırsız bir nesil olarak yaşamakla birlikte gelecek nesilleri de etkimiz altına alıyor ve hızlı kilo verme adına beslenme ve diyet uzmanlarına danışma ihtiyacı duymadan farklı yöntemlere başvuruyoruz.

En çok kullanılan yöntemlerden biri olan internette yapılan araştırmalar sonucunda, beslenme ve diyet uzmanı tarafından ve kişiye özel olarak hazırlanmayan ve dolayısıyla toplum sağlığını tehdit eden diyet listeleri.

Bu şekilde elde edilen yanlış bilgiler ve zayıflama listeleri ile patates diyetinden lahana diyetine, İsveç diyetinden dukan diyetine varıncaya dek farklı birçok diyet listesi ile zayıflama hapı, zayıflama çayları ile metabolizmamızı bozarak yolumuza devam ediyoruz. Bunlar da vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yeteri kadar alınamaması ve vücutta uygun şekilde kullanılamamasına neden olarak toplum sağlığını ve beslenme politikalarını olumsuz yönde etkiliyor.

Sizlere bir uzman olarak tavsiyem; diyetisyeni “zayıflatan kişi”, beslenmeyi de açlık duygusunu bastırmak ya da karın doyurmak olarak görmeyin. Beslenmeyi sağlıklı yaşamaya devam etmek için vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerini dengeli ve yeterli almak olarak görmeniz gerekiyor. Bunun yolu da çocuklarınıza ve çevrenize örnek olacağınız, kaliteli bir yaşamı kucaklayan özverili bir birey olmaktan geçiyor.

Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun. Sağlıkla kalın.

tugcetuncturk-logoblack.png

Online Diyet

1

Formu Doldurun

Online diyet başvuru formunu eksiksiz doldurun.
2

Diyet Listenizi Alın

Size özel diyet listenizi alın ve uygulamaya başlayın.
3

Takipte Kalın

Sürekli iletişimde olalım, diyetinizi geliştirelim.
4

Sonuçları Değerlendirelim

Sonuçları beraber değerlendirelim ve keyfini yaşayalım.