Menü planlama dışarıdan bakıldığında kolay ve herkesin hazırlayabileceği gibi bir iş olarak görülebilir. Ancak üzerinde titizlikle çalışılması gereken ve özellikle toplu yemek hizmetlerinin verildiği okul, kreş, otel, hastane ve kurumsal işletmeler için çok önemli bir hizmettir.

Menü Planlama Neden Bu Kadar Önemli?

Bugün toplumumuzda menü planlama için gerekli bütçe ne yazık ki ayrılmamakta ya da menü planlamanın önemi göz ardı edilmektedir. Bu nedenle de beslenme ve diyet uzmanları dışındaki kişilerce hazırlanmakta ve bilinçsiz beslenmeye yol açmaktadır. Halbuki yeterli ve dengeli beslenme adına özenle hazırlanmış menüler kişiler ve kurumlara birçok fayda sağlayabiliyor. Bunların başında sağlıklı nesillerin yetişmesine yardımcı olabilecek sağlıklı ve dengeli beslenme geliyor. Kurumlar için ise müşteri tatmini, servisin düzenli işlemesi, israfın önüne geçilmesi, maliyet dengesinin oluşturulması, porsiyon kontrolleri ile her besinin mevsiminde tüketilmesi ve çalışanların motivasyonlarının artırılması gibi önemli faydalar elde edilmektedir.

Kurumsal Menü Planlama Kurumlara Nasıl Fayda Sağlar?

Menü planlama hizmetinden faydalanan kurum ve kuruluşlar bu profesyonel destek hizmeti kapsamında bireylerin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, iş koluna ve bazı özel durumlara göre özel menülere sahip olabiliyorlar. Bu hizmet fabrika benzeri üretim yapan kurumlarda iş verimliliğini artırmakta, eğitim kurumlarında ise başarı oranını direk etkilemektedir. Yeme alışkanlıkları elbette yaş, eğitim, sosyal ve kültürel yapı, gelenek ve göreneklere göre değişebilmektedir. Ancak menü planlamada tüm bu farklılıkların ötesinde mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlar var.

Kurumasal menü planlamada haftalık veya aylık olarak kendini yenilemeyen, besin çeşitliliğinin sağlandığı, bir öğünde alınması gereken kalori miktarını gözeten, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral bakımından dengeli bir menü hazırlanmasına mutlaka dikkat edilmeli.

Kurumsal Hizmetler